co2 فرکشنال

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

لیزر فرکشنال co2 یا فراکسل چیست؟

( Fractional laser ) یک روش درمان غیر تهاجمی ا ست که با استفاده از تکنولوژی پیشرفته،اشعه لیزر را به هزاران اشعه میکروسکوپیک تقسیم می کند ، در نتیجه فقط بخشی از پوست تحت تأ ثیر اشعه قرار می گیرد. لیزرفرکشنا ل حد واسط لیزرهای تخریبی (ablative) وغیرتخریبی(nonablative ) است. در حالیکه لیزرهای تخریبی فقط روی ا پیدرم ( سلولهای سطح پوست ) اثر گذاشته و لیزرهای غیر تخریبی فقط روی درم ( لایه میانی پوست) مؤثر است، لیزر فرکشنال همزمان روی اپیدرم ودرم مؤثر است. بصورت بالقوه اگر پزشک انجام دهنده لیزر تجربه کافی داشته باشد و از مارک های خیلی خوب لیزر فراکشنال استفاده کند عوارض پوستی مثل لک های قهوه ای یا سفید بعد از لیزر در مقایسه با لیزر های نسل قدیمی بسیار کم است ، البته در مواردی که اسکارها عمیق است و پزشک مجبور است براب تاثیر بهتر از قدرت بالای دستگاه استفاده کند احتمال بروز لکه های قهوه ای بعد از لیزر وجود دارد ولی اگر ایجاد شد معمولا این لکه ها طی حداکثر دوماه بهبود پیدا میکند در ضمن بعضی مناطق پوست مثل چانه و بینی و گونه ( پوست روی استخوان ) پوست حساس تر است یا کسانیکه پوست تیره دارند .

در مورد ریسک عفونت اگر شخص سابقه تب خال دارد حتما باید در چند روز اول بعد از لیزر به شخص محلول های ضد عفونی کننده ضد تب خال داد ، در مورد عفونت های میکروبی دیگر بهداشت فرد بسیار مهم است مثل شستشوی دست ، محیطی که فرد زندگی میکند و.... به هر حال اگر لیزر انجام شده عمیق باشد و پزشک بر حسب فاکتورهای مختلف احتمال بروز عفونت بعد از لیزر را بدهد قرص یا کپسول های انتی بیو تیکی و یا حتی قرص های ضد تب خال به مدت حداکثر 5 تا 7 روز تجویز میشود.


مزيت ليزر فركشنا ل نسبت به ليزرهاي قبلي چيست ؟

با توجه به اينكه ليزر فركشنال (لیزر فراکسل) فقط بخشي از پوست را به صورت ستونهاي حرارتي تخريب مي كند بطور كلي آسيب كمتري به پوست مي رساند به همين دليل اولاً پروسه ترميم و بهبودي پس از ليزرسريعتر صورت مي گيرد ، ثا نياً عوارض زود هنگام بعد از ليزرهاي قبلي مثل قرمزي ، تورم وادم بسيار كمتر ايجاد مي شود و به همين دليل فرد مي تواند بسيا رزودتر به سر كار برگردد. سومين مزيت ا ينكه عوارض دير هنگام پس از ليزر مثل قرمزي طولاني مدت ،ايجاد لك پوستي وايجاد اسكار ، نيز نسبت به ليزرهاي قديمي بسيار كمتر ايجاد مي شود .

لیزری با توان بالا

درمان‌های تابشی (لیزری و غیرلیزری) مانند لیزر CO2 فرکشنال، هایفوتراپی، آر اف فرکشنال و … به دو دسته تقسیم می‌شوند:
روش‌های همراه با لایه برداری (Ablative): لیزرها و امواج استفاده شده در این روش یک لایه از پوست شما را بر می‌دارند. یعنی عملی مشابه لایه‌برداری داشته و بر لایه‌های سطحی تاثیر بسیار زیادی دارند. مثل لیزر CO2 و لیزر اربیوم.
روش‌های بدون لایه برداری (Nonablative): لیزرها و امواج استفاده شده در این روش‌ها آسیبی به لایه‌های سطحی پوست وارد نمی‌کنند و فقط باعث تحریک کلاژن سازی در لایه‌های عمقی‌تر پوست می‌شوند. مثل هایفوتراپی و انواع آر اف.
نمره مثبت: لیزر دی اکسید کربن به دلیل خاصیت لایه برداری، تاثیر چشمگیری بر لایه‌ی سطحی پوست می‌گذارد و برای درمان جای زخم‌ها، اسکارها، تغییرات رنگ پوست و چین و چروک‌های لایه‌ی سطحی بسیار موثر است. نمره منفی: این لیزر نفوذ بسیار کمی در پوست دارد و فقط می‌تواند به لایه‌ی سطحی پوست (روپوست یا اپی‌درم) نفوذ کند. در سمت مقابل مثلاً هایفوتراپی و آر اف کونتراج یا اندولیفت می‌توانند بر لایه‌های عمقی و حتی بافت چربی زیر پوست هم اثر بگذارند.

 

تعداد جلسات لازم برای لیزر CO2 فرکشنال :

حداکثر ۳ تا ۴جلسه برای لیزر CO2 لازم است که فاصله این جلسات یک تا یک و نیم ماه هستند .
پس از اینکه جلسات لیزر تمام شد اگر فرد اسکارهای عمیق تری داشته باشد ایا امکان دارد تعداد جلسات برای رسیدن به نتیجه بهتر بیشتر شود ؟
در جواب این سوال باید پاسخ دهیم بله این امکان وجود خواهد داشت که شخص بعد از اینکه ۴جلسه تمام شد یک دوره به مدت ۶ تا ۱۲ ماهه به پوست خود استراحت دهد و دوباره پس از این مدت یک دوره دیگر لیزر را انجام بدهد اگر هم در فصل مناسبی این کار صورت گرفته باشد می تواند بعد از ۴ جلسه هر سه تا چهار ماه یک بار یک لیزر عمیق را انجام دهد البته فراموش نکنید که این فصل به میزان شدت آفتاب بستگی داشته است .

توصیه های مهم برای انجام لیزر :
عدم دستکاری کردن و همچنین کندن دلمه های ایجاد شده و مصرف کرم های ترمیم کننده بصورت مداوم و منظم
بعد از اینکه دلمه ریخته شدن از قرار گرفتن در مدت طولانی مقابل مانیتور با جلوگیری کرد .
پس از ریختن دلمه ها باید بصورت مداوم از ضد آفتاب ها استفاده کرد و نباید مدت طولانی در آفتاب قرار بگیرید یا نباید آفتاب سوختی و حمام آفتاب انجام دهید .

مراقبت بعد از لیزر CO2 فراکشنال چگونه است؟
بسیار مهم است که پس از هرگونه درمان نوری، به توصیه های متخصص خود به منظور کمک به موفقیت درمان و کاهش خطرات احتمالی و عوارض جانبی، توجه کنید.

توصیه های پس از لیزر فرکشنال چیست:
زنان در صورت تمایل می توانند قرمزی پوست را با استفاده از آرایش استتار کنند.
برای جلوگیری از بروز عوارض، پوست خود را در دوران بهبودی مرطوب نگه دارید.
برای جلوگیری از تورم، بر روی ناحیه درمانی نخوابید. مثلا اگر صورتتان را لیزر درمانی کرده اید به پشت بخوابید.
اجتناب از کرم هایی با مواد فعال مانند رتینوئیدها که باعث تحریک پوست می شوند و می توانند روند بهبودی را مختل کنند.
در صورت لزوم می توان از کمپرس سرد یا ژل های خنک کننده مانند آلوئه ورا در ناحیه درمانی استفاده کرد.
از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید در طی مراحل درمان و مراحل بهبودی اجتناب کنید و از کرم های ضد آفتاب حاوی اکسید روی با SPF بالاتر از 30 استفاده کنید.

نقاهت و عوارض
یکی از نکات مهمی که باید در مورد تمامی روش‌های زیبایی و درمانی مد نظر داشته باشید، طول دوره‌ی نقاهت (ریکاوری) و همچنین ایمنی و عوارض آن روش است.
نمره مثبت: لیزر CO2 فرکشنال یکی از ایمن‌ترین روش‌های جوانسازی پوست است. فناوری لیزر به شکلی کار می‌کند که در نقاطی از پوست آسیب‌های گرمایی جزئی ایجاد کرده و نقاط دیگر را سالم می‌گذارد تا به روند بهبودی کمک کنند. در گذشته لیزرهای CO2 دردناک‌تر بودند و عوارض بیشتری هم داشتند. شایع‌ترین عارضه‌ی طبیعی لیزر دی اکسید کربن فرکشنال، تورم است که اگر زیاد باشد با داروهای ضدالتهابی ساده درمان می‌شود.
نمره منفی: ۱ تا ۳ روز بعد از لیزردرمانی، باید از داروهای ویژه‌ی مراقبت از پوست استفاده کنید. چون این لیزر باعث لایه‌برداری از پوست می‌شود، مراقبت‌ از پوست آسیب‌پذیر در دوره‌ی ریکاوری اهیمت زیادی دارد. کل دوره‌ی نقاهت بین ۴ تا ۷ روز طول می‌کشد؛ پس باید انتظار یک هفته استراحت در منزل را داشته باشید.

عوارض لیزر سی او دو فرکشنال :
لیزر سی او دو فرکشنال به طور کلی عارضه خاصی که دائمی بوده و نگران کننده باشد ندارد. اگرچه پس از انجام لیزر قرمزی و تورم و نقاط تیره رنگ روی پوست برای دو تا سه هفته باقی می ماند. اما این نشانه ها ناشی از عملکرد درست لیزر سی او تو فرکشنال است و به مرور برطرف شده و پوست تازه رخ می نماید.

انتخاب صحیح و کاندیدای مناسب لیزر فرکشنال
برای انتخاب هر روش زیبایی باید ببینید که آیا آن روش برای شما بهترین نتایج را به همراه دارد یا خیر. تاثیرات یک روش زیبایی ارتباط نزدیکی با شرایط و اهداف شما دارد؛ یعنی:
باید از روش زیبایی انتظار درستی داشته باشید. مثلاً باید بدانید که لیزر CO2 فرکشنال برای چین و چروک‌های عمیق مناسب نیست.
باید مطمئن شد که آن روش برای شما خطری نداشته باشد یا احتمال ایجاد عوارض جانبی برای شما بالا نباشد.

 

بازدید 2239 بار

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

JoomShaper

طراحی و توسعه: وب نگاران پارسه

هاستینگ: ناب سرور